Držení za ruku jako výraz lásky – jak to vnímají muži a ženy?

Co cítíme, když nás někdo drží za ruku?

Léto je časem lásky a neobejde se tedy bez romantických gest, jako je držení za ruku. Nejsou však takové projevy náklonnosti v dnešním digitálním světě přežitkem? Co cítíme, když nás někdo drží za ruku? Právě to jsme se rozhodli pomocí průzkumu zjistit. Nemáte se ale čeho obávat, výsledky jsou povzbudivé! Toto krásné gesto z módy nevyšlo.

Držet se za ruce v Česku rozhodně není staromódní, tvrdí to 96 % respondentů. Občas se s někým drží 9 z 10 Čechů, nejčastěji s partnerem nebo s dětmi. Pro 57 % lidí je to způsob, jak vyjádřit své city. Spojené dlaně také vyvolávají pocit bezpečí a jistoty, což nejvíce platí pro ženy.

To muži a mladí lidé dávají držením za ruce spíše najevo, že jejich partner již není k mání. Držení se za ruce nemá žádný význam jen pro 9 % Čechů.

 

Manželé jinak než milenci

Způsobů, jak se navzájem uchopit za ruce, je celá řada. Průzkum ukázal, že je například rozdíl mezi tím, jak se typicky drží manželé a jak milenci. Milenci se nejčastěji drží s propletenými prsty, zatímco manželé spíše za dlaně.

Stydí se Češi držet se na veřejnosti? Většinou ne, i když občas to považujeme za nevhodné při oficiálních událostech. V tomto ohledu jsou ženy ostýchavější než muži.

„Zajímalo nás i to, zda nějak souvisí péče o ruce s tímto milým gestem. Zjistili jsme, že lidé, kteří používají krémy na ruce, se s někým drží častěji než ostatní,“ komentuje průzkum MUDr. Richard Král, jednatel společnosti Saneca Trade, která na českém trhu krémy Indulona prodává. Ty pečují nejen o ruce, ale ve variantě tělových mlék a krémů i o pokožku celého těla. Kouzlo krásného dotyku se přece nemusí omezovat jen na ruce.

 

Polibek i pohlazení – i při nich ruce hrají roli

Dotykem, který v lidech vyvolává nejsilnější emoce, je suverénně polibek. Držení za ruce je páté v pořadí, na druhou stranu čtvrtina účastníků průzkumu jej uvedla mezi třemi nejsilnějšími gesty. Polibek uvedlo jako favorita 53 % lidí, následovalo objetí (19 %), pohlazení po těle (8 %), pohlazení po tváři (6 %) a držení za ruku (4 %). Rozdíl je ale v tom, jak je vnímají muži a ženy. Pro muže představuje větší emoce polibek, ženy více prožívají pohlazení a objetí.

Každý druhý říká, že držení se za ruce je pro něj někdy součástí milostné předehry. I tady jsou mezi pohlavími odlišnosti: počet mužů, podle kterých předehra a držení se za ruce k sobě patří, je mírně vyšší než počet žen.

A co vy? Ztotožňujete se se s výsledky výzkumu, nebo to máte trochu jinak?

Ať je to, jak chce, nezapomeňte pořádně pečovat o svou pokožku, ať jsou vaše romantická gesta jemná doslova na dotek.