10 užitečných rad pro péči o ruce

Pokožka rukou je jednou z nejvíce namáhaných částí lidského těla, a proto je třeba jí věnovat odpovídající péči. Ale jaká péče je pro naše namáhané a unavené ruce ta správná?

Suché ruce signalizují, že v pokožce rukou je aktuálně málo kožního mazu. Nedostatek kožního mazu musíme vyrovnávat a doplňovat. Právě v kůži na hřbetu ruky a prstech se nachází menší počet mazových žláz než v ostatních částech těla, což znamená obecně nižší produkci mazu a tím i celkově menší promaštění kůže. Na dlaních schází mazové žlázy úplně (asi proto, aby nám věci svévolně nevyklouzávaly z rukou :) ), a k tolik potřebnému promaštění pokožky nedochází na dlaních prakticky vůbec.

Co s tím?

Řiďte se naším Desaterem péče o pokožku, a zamávejte nepříjemnému pocitu suchých rukou!

  1. Ruce myjeme podle potřeby, ale po co nejkratší dobu – zabráníme tak jejich vysušování.
  2. Při mytí používáme vlažnou vodu a vyhýbáme se vodě příliš studené i horké, které kůži rukou neprospívají.
  3. Po umytí ruce řádně osušíme i v prostorech mezi prsty a ošetříme vhodným krémem, ideální je pečující Indulona měsíčková.
  4. Při náročnějších pracích používáme ještě před jejich započetím preventivně ochranné krémy, vhodná je Indulona original. Při práci nezapomínáme ruce chránit pomocí rukavic. Proti vodě, saponátům a chemikáliím jsou nejvhodnější rukavice gumové, při zemědělských pracích na zahradě nebo na poli a při styku kůže s drsným nebo znečištěným materiálem budou nejlepší rukavice kožené či plátěné.
  5. Když pracujeme nebo sportujeme venku na slunci, nezapomínáme chránit ruce prostřednictvím opalovacích přípravků. Zabráníme tím tvorbě různých pigmentových skvrn a celkovému stárnutí kůže nejen na našich rukách.
  6. Při silnějším znečištění pokožky použijeme k mytí raději hydrofilní oleje než mýdla. Zabráníme tak nejen přesoušení kůže, ale mastná špína se rozpustí rychleji a spolehlivěji.
  7. Pečujeme o pokožku pravidelně a správným způsobem, ruce pravidelně krémujeme a na noc je potíráme silnější vrstvou vyživujícího krému. 
  8. Nezapomínáme na masáž rukou, a to zvláště po náročných pracích. Masáž provádíme ideálně večer přes hřbet zápěstí až k loktu – masáž je nejúčinnější po celé délce ruky. Během dne snadno a rychle zlepšíme prokrvení prostým promnutím rukou nasucho.
  9. Upřednostňujeme vyváženou stravu ve smyslu kvality i množství, aby jsme naší pokožku vyživili i zevnitř.
  10. Dopřejeme si řádný odpočinek a přiměřený spánek, který je prospěšný pro celé tělo a jeho účinek se nejviditelněji projeví právě při regeneraci pokožky.