Jak pečovat o různé typy pleti

Pleť dělíme na čtyři základní typy – normální, suchou, mastnou a problematickou, které se od sebe liší stupněm promaštění. Promaštění pleti je dáno tvorbou kožního mazu, který vytváří na povrchu kůže tenkou ochrannou vrstvičku.

Normální pleť

Je-li pleť zdravá, dochází k normální produkci kožního mazu. Zdravá pleť díky optimální vrstvě kožního mazu při krátkém kontaktu vodu odpuzuje, při delším kontaktu nebo po použití mýdla vodu absorbuje. Jinak se voda na jejím povrchu hromadí v kapkách. Tato pleť nevyžaduje důkladnější péči. Vhodné je občasné čistění pleti a použití středně mastného krému.

Suchá pleť

Pleť se sníženou tvorbou kožního mazu nazýváme suchou pletí. Vrstva kožního mazu je méně odolná vůči zevním vlivům. Pokud máte suchou pleť, jistě dobře znáte ten pocit napětí, kterým se vyznačuje suchá kůže. Častý je také sklon k tvoření kožních šupinek. Suchá pleť vyžaduje zvýšenou péči. Je třeba ji nejen promašťovat, ale i dostatečně hydratovat.

Mastná pleť

Produkuje-li pleť nadměrné množství kožního mazu, jedná se o pleť mastnou. Tento typ pleti má zhrubělou strukturu připomínající kůru pomeranče se zejícími póry. Je často napjatá. S věkem se produkce kožního mazu snižuje, a tak i problémy spojené s tímto typem pleti se mohou časem samovolně upravit. Mastnou pleť je třeba často a důkladně čistit a hydratovat.

Problematická pleť

Tento typ pleti se vyznačuje poruchami produkce mazu a tvorbou mazových zátek (komedonů). Často se objevuje v období dospívání, v dospělosti se může upravit. Také tato pleť vyžaduje trvalou kosmetickou péči, zejména hluboké čištění.

Péče o pleť je vysoce individuální záležitostí. Zatímco suchá pleť potřebuje často promašťovat, pro mastnou a problematickou pleť je zásadní její důkladné čištění. Všechny typy pleti mají ale společné jedno – a sice potřebu hydratace. Jakákoli pleť musí obsahovat dostatek vody, aby byla pružná a správně tonizovaná. Co si tedy odnést z tohoto článku?

Vybírejte správný krém vždy podle typu Vaší pleti a zároveň dbejte na to, aby Vaši pokožku dostatečně hydratoval.