Péče o ruce v létě

Po dobu letních měsíců vystavujeme organismus ve větší míře působení vnějších vlivů. Souvisí to s teplým počasím, které nás přirozeně láká ven, kdy více sportujeme, pracujeme na zahrádce, sluníme se a koupeme.

Při těchto činnostech naši pokožku ve vyšší míře vystavujeme slunečnímu záření, které ji nejen opaluje, ale způsobuje také její vysušování.

Sluneční záření kromě toho také ničí zásoby kolagenu v hlubších vrstvách pokožky. Důsledkem je zvýšená tvorba vrásek a předčasné stárnutí kůže (tzv. fotoaging).

V současné době se už sice klade velký důraz na regeneraci pleti, ale už méně se zaměřujeme na své ruce, které jsou negativnímu působení vnějšího prostředí vystaveny nejvíce. Stačí si uvědomit, že vedle uvedených negativních faktorů, které na naše ruce působí, pracujeme také s různými materiály, které mají dráždivé účinky na pokožku, jako je hlína, různé chemické látky a v neposlední řadě i mýdlo. Je jasné, že za těchto okolností je nutné péči o nadměrně namáhanou pokožku rukou nepodceňovat.

V první řadě je nezbytné chránit pokožku rukou opalovacím krémem. Následně musíme namáhané pokožce dodat látky, které ji hydratují (urea, glycerol, kyselina glykolová apod.), zvláčňují a regenerují (dexpantenol, vitamin E apod.). Při ošetřování rukou je důležité nejen použít krém s obsahem účinných látek, které zlepšují kvalitu pokožky a obnovují její fyziologické vlastnosti, ale je také třeba si vybrat přípravek s vhodnou konzistencí.

Pokud použijeme krém s mastnějším základem, můžeme mít při denním používání pocit mastnoty na rukách, což je velmi nepříjemné. Proto je na denní promašťování rukou vhodnější používat méně mastné krémy, jako jsou například Indulona olivová a nebo měsíčková.

V ideálním případě bychom měli ruce ošetřit vhodným krémem po každém umytí, ale jinak postačuje ošetření 2-3krát denně. Při některých onemocněních kůže, jako je například ekzém, je pokožka extrémně suchá, a v takovém případě ji musíme promašťovat velmi často dle potřeby.

V rámci regenerace pokožky rukou je na noc vhodné používat přípravky s obsahem regeneračních vyživujících látek. Je třeba si uvědomit, že suchá pokožka ztrácí odolnost vůči negativním vlivům vnějšího prostředí, je zranitelnější a rychleji zčervená.

Pravidelné ošetřování pokožky rukou a celého těla je nesmírně důležité pro zachování její pružnosti, vláčnosti a hebkosti.